Grécka filozofia od staroveku po súčastnosť-II. diel-Byzancia

Autor: Maximos Dragounis | 7.5.2010 o 19:37 | (upravené 16.5.2010 o 23:19) Karma článku: 1,80 | Prečítané:  1765x

Byzantská grécka filozofia-Vyzantini Elliniki filosofia

Byzantský obraz

V nasledujúcej časti budeme hovoriť o gréckej filozofií doby byzantskej, teda približne od 4-15 stor. Grécka filozofia bola veľmi populárna v predchádzajúcej rímskej dobe. Neskoroantická a grécka byzantská filozofia vychádza hlavne z neoplatonizmu (hellenistický smer) a tiež z Aristotela a Platóna. V tejto dobe však už Gréci boli kresťania a tak je filozofia silno ovplyvnená kresťanským učením. V stredoveku teda Gréci pokračovali vo filozofí svojich predkov, ktorá sa opierala o kresťanské zásady. Takéto ponímanie v západnom svete ostalo nepochopené. Poďme si priblížiť najznámejších gréckych filozofov byzantského obdobia. Začneme tzv. Kappadóckymi otcami.

Kappadócki otcovia (gr. Tris Ierarches Kappadokias):

                                       Kappadócki otcovia

 Jedná sa o rodinu troch významných svätých zo 4. stor. z kraja Kappadokia (dnes stredné Turecko), Sv. Basileos Veľký (gr. Ajios Vasilios o Megas), Sv. Gregor Nazianský (gr. Ajios Grigorios Nazianzinos) a Sv. Gregor z Nyssi (gr. Ajios Jeorjios Nyssis). Kappadócki otcovia utvorili piliere pre vtedy vznikajúci grécku ortodoxnú cirkev. Hovorili, že kresťanské učenie by si malo uchovať aj antické vzdelanosti a vychádzať z jej filozofie. Kappadócki otcovia však istým spôsobom kritizovali Aristotela a Platona. Boli to aj bojovníci za pravé kresťanské učenie, bojovali proti heretikom, hlavne ariánom a tiež vymierajúcemu pohanskému náboženstvu.

Sv. Ján Zlatoústy (gr. Ajios Ioannis o Chrysostomos), je ďalší významný svätý filozof a rečník ranobyzantského obdobia a súčastník kappadóckych otcov. Narodil sa okolo roku 347 v meste Antiochia (dnes Antakya-Turecko), kde aj vyštudoval klasickú grécku filozofiu. Neskôr pracoval ako právnik. Nechal sa pokrstiť a venoval sa štúdiu biblie, neskôr sa utiahol do hôr ako askét. V Antiochií bol vysvätený za kňaza a vďaka svojmu rečníckemu talentu bol menovaný za konstantinopolského patriarchu. Vďaka jeho ostrej kritike k cisárskemu dvoru a cirkvy bol vyslaný do vyhnanstva, kde zomrel. Jánova filozofia hovorí, že je treba udržať antickú kultúru a zlúčiť ju s kresťanstvom, hlása predovšetkým nápravu spoločnosti v duchu anticko-kresťanskej spoločnosti.

Nasledujúci filozofi pochádzajú zo stredovekého gréckeho obdobia. Priblížme si filozofov obdobia tejto veľkej byzantskej gréckej vzdelanosti. Antickú vzdelanosť Gréci pestovali ďalej, hlavne v 13.-15. stor. po vyhnaní križiakov z Byzancie, kedy sa hlási druhý zlatý vek hellénskej kultúry. Grécki učenci sa usadzovali v Taliansku a pomohli významne ovplyvniť šírenie renezancie. Známi filozofi boli:

Ioannis Arjyropulos: Rodák z Konstantinopolu, ktorý v 15. stor. rozširoval renezanciu v Taliansku, priniesol sem výuku klasickej gréckej filozofie. Usadil sa vo Florencií, kde na akadémií vyučoval filozofiu a starú gréčtinu. Istú dobu pôsobil aj na dvore uhorského kráľa Mateja Korvína, kde vyučoval starú gréčtinu. Zomrel v Ríme. Ioannis sa zaslúžil o spopularizovanie Sokrata a Aristotela v Taliansku.

Ioannis Arjyropulos

Nikiforos Vlemmydis: Pôvodom z Konstantinopolu, po dobytí mesta križiakmi v 13. stor. odišiel do Anatólie, kde vyučoval vo veľkých gréckych mestách rôzne slávne byzantské osobnosti. Neskôr sa utiahol a žil ako mních.

Nikiforos Chumnos: Pochádzal z Thessaloniki a bol to veľká osobnosť hellénskej kultúry 14. stor. Vyštudoval rétoriku a filozofiu. Bol to veľmi vážený muž. Obhajoval antickú kultúru a grécku kresťanskú theológiu, bol proti Aristotelovi a znehodnocoval ideové učenie Platóna. Chumnos si idey vysvetluje kresťanskou theológiou. Zomrel ako mních v Konstantinopole.

Manuil Chrysoloras: Pochádzal z Konstantinopolu a bol veľkým šíriteľom renezancie v Európe. Vyučoval v meste Bologna.

Jeorjios Kurtesios Scholarios: Narodil sa v Konstantinopole, no jeho rodina pochádzala z gréckeho kraja Thessalia. Pôsobil v troch kultúrach, gréckej byzantskej, talianskej (tu vyučoval filozofiu a bol vyslancom byzantského cisára) tureckej, upadol do otroctva po dobytí Konstantinopolu Turkami, no v Adrianopole ho vykúpil turecký sultán a menoval ho za patriarchu.

Ioannis o Italos: Jeho meno znamená Ján Talian. Narodil sa v 11. stor. v juhotalianskom kraji Calabria, ktorú v tej dobe obývali Gréci. Študoval filozofiu v Konstantinopole, potom sa vrátil späť do južného Talianska, kde vyučoval filozofiu. Zaoberal sa aristotelovskou a platónovskou filozofiou.

Theodoros Metochitis: Člen cisárskej rodiny, patrí medzi najznámejších byzantských filozofov. Bol to veľký rival Nikifora Chumna. Písal modlitby, básne a komenty k Aristotelovým dielam prírodnej filozofie, ktorej bol aj zástancom.

                                           Laonikos Chalkokondylis

Michail Psellos: Bol to filozof, rétor a historik, jeho rodina pochádzala z Nikomidie (Dnes Iznik, Turecko), spísal dejiny byzantských cisárov 11. stor. Zanechal aj svoj vlastný pracovný postup a obraz o vývoji gréckeho folklóru.

Laonikos Chalkokondylis: Žil v 15 stor. a pochádzal zo starej aristokratickej aténskej rodiny. Spísal dielo gréckych dejín a zamýšlal sa nad osudom Grékov, ktorých vtedy ovládli Turci. Bol to veľký grécky vlastenec a patriot. Potomkovia aristokratov Chalkokondylisovcov žijú v Grécku dodnes pod menom Chalkokondylis-Psimikakis.

                                            Plithon

Jeorjios Jemisthos Plithon: Prvenstvo najvýznamnejšieho a najväčšieho gréckeho filozofa byzantského obdobia patrí určite Plithonovi, tak ako v staroveku Aristotelovi. Plithon patrí medzi najväčších svetových filozofov obdobia stredoveku. Narodil sa v roku 1355 v Konstantinopole ako Jeorjios Jemisthos. Študoval v meste Adrianopoli, ktoré v tej dobe kontrolovali Turci. Precestoval Malú Áziu, Cyprus a Palestínu až sa nakoniec usadil v Grécku, na Peloponéze v prosperujúcom meste Mystra (neďaleko Sparty) kde založil filozofikú školu. V Mystre vyučoval filozofiu, geogafiu a históriu. Jeho žiakmi boli aj Ioannis Arjyropulos, Jeorjios Scholarios a Dimitrios Chalkokondylis (otec Laonika Chalkokondyla). Jemisthos prednášal aj vo Florencií a významne prispel ku šíreniu renezancie. Prijal meno Plithon, podľa Platona. Zomrel v roku 1452 v Mystre, no Taliani ho pochovali v Rimini kde je dodnes jeho sarkofág. Keby žil iba o jeden rok viac dožil by sa tureckej nadvlády, ktovie ako by na ňu tento veľký filozof zareagoval. Plithon bol veľký grécky patriot, bol hrdý na to, že je potomok starovekých Grékov. Jeho idolom bol Platón, nadviazal na jeho filozofiu. Bol to jediný byzantský filozof, ktorý obhajuje v plnom rozsahu antickú filozofiu, teda aj božstvo. Plithon napísal mnoho oslavných diel o starogréckych bohoch, čím sa stal prevratným filozofom. Jeho rivalom bol spomínaný Scholarios, ktorý uznával aristotelovskú filozofiu, zatiaľ čo Plithon platónovskú. Osvojil si aj hellenistickú filozofiu stoikov a zoroastrizmus a tieto vplyvy obohatil o svoje poznatky a vytvoril tak dokonalú filozofiu. Hovoril aj o ideálnom štáte, v ktorom by sa podľa neho malo vyznávať starogrécke náboženstvo a ľudia by sa mali šlachtiť aby boli dobrí a šlachetní. Napísal diela ako Peri on Aristotelis pros Platona diaferete-V čom sa Aristoteles od Platona odlišoval a Peri nomon-O zákonoch, kde rozpracoval spomínaný ideálny štát, pričom nadväzuje na Platonovo dielo Nomi-Zákony, kde Platon popisuje ideálny štát. Svoj veľký grécky patriotizmus preukázal keď povedal: Esmen Ellines to jenos os i te foni-Sme Gréci podľa národa a hľasu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Vkladné knižky kedysi využívala mafia. Aké sú lepšie investície

Čo urobiť s veľkou sumou našetrených peňazí a čo robiť, ak si chcem šetriť každý mesiac po troche? Denník SME sa pokúsil objasniť niektoré známejšie druhy sporenia.

EKONOMIKA

Firma, ktorej zadržali kamióny: Hľadáte problém tam, kde nie je

North Sea Express je podozrivá z vykorisťovania.


Už ste čítali?