Grécka mentalita

Autor: Maximos Dragounis | 15.9.2010 o 23:29 | (upravené 16.9.2010 o 2:03) Karma článku: 13,18 | Prečítané:  5689x

Siga, siga, teda pomaly, pomaly. Tak si veľa ľudí predstavuje Grékov, ako ľudí ktorí majú na všetko čas, spokojne si vysedávajú a nemajú žiadne starosti. Ja, ako Grék vám priblížim skutočnú mentalitu Grékov, teda to čo je pre nás typické, pretože každá osobnosť má svoje špecifikum.

Tradičné siga, siga platí iba na určité veci, zďaleka však nie na všetky. Ten kto si myslí, že Gréci sú národ pohodičkárov ktorí na všetko majú čas, tí sa mýlia. Gréci sa v skutočnosti všade ponáhľajú a musia mať všetko na čo si zmysleli, takže ja by som viacmenej romantické vyjadrenie siga, siga radšej pozmenil na pravdivejšie grigora, grigora (rýchlo rýchlo), prípadne tora, tora (teraz, teraz). Gréci sa radi za niečim ponáľajú. Ak ste v meste a čakáte na semafór a náhodou sa nepohnete v sekunde, kedy naskočí oranžová spustí sa zavami ohlučujúce trúbenie netrpezlivých vodičov. Gréci totiž vyhľadávajú nedočkavosť a možnosť prejaviť ich temperament naplno.

Podobne je to aj v práci. Pokiaľ sa Grék do niečoho pustí, svoju prácu, hoci aj keď je akokoľvek náročná musí za každú cenu dokončiť, keby sa totiž vzdal, alebo by ju nedokončil načas, nechal by vyhrať svojho imaginárneho nepriateľa, časť svojej kakia psychi (zlá duša) a tým pádom by sám sebe bol porazeným, čo je ešte horšie, ako keď ho tak vnímajú ostatní.

Gréci si nenechajú rozkazovať, milujú slobodu a robenie toho, čo sa im páči. V tomto vynikajú hlavne Kréťania a tiež obyvatelia kraja Mani na Peloponéze. Pokiaľ Grék s niečim nesúhlasí, nik ho o opaku nepresvedčí, ani nedonúti robiť to. Keď Turci ovládali Grécko, celá krajina doslova blčala hnevom, ľudia utekali do hôr kde si chceli udržiavať slobodu, cítiť voľnosť. Pre Grékov je sloboda niečim, čo je na nezaplatenie a vieme, že pre Grékov je veľmi cenná, lebo bola v ohrození. Napriek tomu, malý grécky národ sa vždy dokázal vďaka svojej zarytej tvrdohlavej a slobodomyselnej povahy zbaviť nepriateľa ako boli Peržania či Turci. Aj kvôli tomuto dokázal grécky národ prežiť tisícky rokov, zatiaľ čo iné národy zanikali. 

Gréci radi spievajú a tancujú. Možno ste nevedeli, že práve Grécko je krajina s najväčším počtom ľudových piesní v Európe. Taktiež Grécko, spolu s Talianskom sú krajiny, kde tradičná hudba a tance sú najviac populárne žánre. Štatisticky bolo dokázané, že každá grécka dedina vydala približne 20 diskov svojej tradičnej hudby. Pre Gréka hudba a tanec nie je iba pojem alebo činnosť. Je to spôsob ako vyjadriť svoje city. Tento grécky zvyk je starý niekoľko tisíc rokov. Čo robí šťastný Grék? Tancuje a spieva. A čo robí smutný Grék? to isté! Na každú etapu života majú Gréci prichistanú tradičnú pieseň. Pieseň o láske, o rozchode, o smrti, o svadbe, o pohrebe, o boji, o miery, o žene o koze, o ovci dokonca i o sexe... a to v rôznych tradičných ľudových melódiach, rozlišujúcich sa podľa kraja. Tancom sa vyjadruje duševný stav. Tanec je pre Grékov vonkajším obrazom duše, ako sa duša prejavuje navonok. Prudké melancholické emócie sa vyjadrujú hlavne v tanci s názvom zeibekiko. Veselosť sa vyjadruje tancomm tsamiko. Záleží aj na regióne.

Neodmysliteľnou súčasťou gréckej povahy je aj jedlo. To je priam posvätnosť. Dobre sa najesť je ceremónia. Dobré jedlo sa má vychutnávať v dobrej spoločnosti a preto sa večeria aj niekoľko hodín. Jedlo je aj prejavom gréckej láskavej povahy, pretože keď sa stretnú praitelia, každý donesie nejaké jedlo z ktorého jedia všetci ostatní. Gréci sú ale konzervatívni labužníci, mnohí z nich neznesie jedlo ktoré nemá stredomorský pôvod, prípadne ak ste do neho nenaliali minimálne 4 lyžice olivového oleja.

Pre každého Gréka je dôležitá žena. Pokiaľ sa Grék zamiluje bude bojovať dovtedy, dokým ženu nezíska. Je jedno či už je zadaná, tu sa prejavý grécky egoizmus, zamiloval som sa ja, tak si budem robiť čo chcem.... Tu je to trocha iné v porovnaní so stredoeurópanom, ktorý možno svoje city nedá tak najavo ako Grék. Ten totiž nedobytne bojuje o ženské srdce aj keď má minimálne šance. Aj toto bolo bohužial dôvodom krvavých bojov rodín na Kréte či v Mani. Naopak, Gréci sú žiarliví, čo je trocha protikladné s tým čo som opisoval. Mnoho Grékov skutočne neznesie, keď niekto začne flirtovať s jeho priateľkou, hoci ako flirt to možno vidí iba on. A takto začínali spomínané rozbroje v rodinách, mimochodom podobný námet máme už v Trójskej vojne. Gréci si ženy vážia a často sú to energické Grékyne, ktoré svojimi radami vedú svojho manžela, ale tak aby si myslel že je hlavou on.

Gréci si ctia rodinu. pre rodinu robia všetko. Ako celok sa stertávajú, oslavujú a radujú sa. Gréci majú radi spoločnosť priateľov, ale hlavne Grékov, alebo tých, čo grécku kultúru poznajú. Vyvezte Gréka trebárs do Fínska a hneď sa z veselého ukecaného človeka môže stať samotár, lebo jednoducho nenašiel človeka s ktorým by mohli diskutovať o dedinách, porovnávať ľudové piesne z Peloponézu s tymi z Thessalie...atď.

Gréci poväčšinou nie su nenávistní ľudia, aj keď sa cudzincovi bude zdať presný opak. Nie je ani pravda že Gréci nemajú radi Turkov, Albáncov či kohokoľvek iného s kým majú nejaké spory. Síce mnohí kritizujú Turkov akonáhle sa stretnú s nejakým Turkom spriatelia sa. Možno je to nepochopiteľné, ale je to tak a nik nevie prečo.

Gréci sú tiež veľmi poverčiví. Mnoho tradícií má pohanský pôvod a keď to zmiešame s kresťanstvom vznikne nám typická grécka povaha. Preto sa cudzincovi možno zdá že Gréci si robia iba srandu keď často hovoria o tom, že treba do mostu zaživa zamurovať mladú ženu aby stavba vydržala, no myslia to vážne, lebo tak im to povedala ich stará mama a hoci nikoho nezamurujú, ľahšie sa im bude prechádzať cez most, ktorý je opradený takouto poverou, ako cez nejakú novostavbu.

Takysto neodmysliteľná časť gréckej povahy je ovládanie histórie. Skutočne obyčajní ľudia vám budú vedieť povedať viac ako by ste očakávali. Jedná sa totiž o grécku históriu, ktorú Gréci starostlivo sledujú aby ju mohli rozprávať svojim kamarátom, či už tromfnúť iného Gréka, alebo poučiť cudzinca. Tak mi napríklad minule jeden taxikár detailne vysvetloval rozlohu a veľkosť osídlenia na starogréckej akropole v jeho meste.

Gréci sú hluční národ. Rozprávať potichu bohužial nevieme. Čím dlhšie hovoríme, tým viac kričíme. A to sa nemusíme hádať, jednoducho sa len bavíme o tom, akú knihu sme čítali včera. Keď sa ale Gréci pohádajú je to skutočná "talianska hádka". Keď sa Grék s Grékyňou poháda je to podobné ako film vojna Roseovcov. Po celom dome lietajú taniere a všetko to, čo komu príde pod ruky. V danom momente by bol hociktorý okoloidúci cudzinec schopný zavolať na políciu, no stačí pol hodina a Gréci na hádku zabudnú a o hodinu nato sa hádajú o úplne niečom inom, pričom zabudli na prvú vec. Proste vyzerá to tak, akoby Zeus vrhal na zem blesky.

Užívanie života naplno je tiež pre tento národ typické. Gréci nemajú strach z chorôb a z toho čo bude, žijú svoje dni tak, ako by to malo byť posledné obdobie ich života. Fajčia, lebo sa im to páči a vyhovoríte im to nebezpečenstva sa neboja, jedia, lebo im chutí, tancujú lebo sa im páči tancovať, smrti sa neboja a nenechajú si pre strach z nej prísť o pôžitky života. Tak to povedal už starogrécky filozof Epikuros, keď vyhlásil slávnu vetu: Nebojte sa smrti, kým ste tu vy, nieje tu smrť a ak príde, už tu nebudete! Napriek všetkému ale Gréci plánujú aj budúcnosť, grécke príslovie hovorí: nie je dôležité myslieť na ciel ale nato, čo spravíme keď daný cieľ dosiahneme! Života si naplno užíva aj známy grécky spevák Tassos Bugas, je známy svojim apetítom pre ženy. Rád spieva a miluje všetky ženy a preto mu vadí, že žije s dvoma ženami, no nemôže si ich obe vziať, no proste je to typický hedonista.    

Nie je Grék ako Grék

Hovoriť však celkovo o Grékoch je však trocha nadsadené. Gréci nie su celkom jeden celok, ale rozdeľujú sa na vicero skupín, podľa kraja pôvodu, pričom každá oblasť má svoju špecifickosť. Tak napríklad grécky nomádsky kmeň Sarakatsani sú veľmi poverčiví, vešťia z vnútorností a kostí zvierat a majú vyvynutý vzťah pre vysoké hory a chov zvierat, more nehrá v ich živote významnú úlohu, keďže žijú od neho ďaleko, ich domovom sú hory a zelené lúky. Kréťania sú známi bojovníci a rebeli, čo sú na každého veľmi srdeční, ale keď ich urazíte tešte sa! Ich temperament vidíme aj na divokých tancoch. Obyvatelia ostrovov sa venujú turistom a mnohí ľovom rýb či ľodiarstvu. S nimi sa SLovák stretáva najčastejšie. Pontskí Gréci, ktorí pôvodom pochádzajú z východného Turecka vám budú rozprávať, ako ich Turci prenasledovali. Majú tiež veľmi bojovú povahu a často sa separujú od ostatných Grékov, majú trocha odlišné tradície. Každá jedna skupina Grékov, či už sú to pontskí Gréci, kappadócki Gréci, Sarakatsani, obyvatelia Epiru, Thessalie, Makedonie, Kréty, Arvaniti... majú nejaké špecifiká a zaoberajú sa svojimi témami. Vždy je tu ale niečo, čo ich všetkých spojí ako Grékov nejaká téma alebo problém. Keď Grék stretne Gréka spýta sa ho v ktorej dedine má pôvod, lebo si ho chce zaradiť do spomínaných skupín a ak náhodou pochádza z rovnakej oblasti môžu si byť ešte bližší.

Záver

Aby som to zhrnul do pár slov. Ako Gréci sme temperamentní, máme čas, no rozhodne nie na všetko, čo má byť teraz, musí byť skôr! Ale nezabudnime, že každá časť Grécka, má niečo špecifické.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Vkladné knižky kedysi využívala mafia. Aké sú lepšie investície

Čo urobiť s veľkou sumou našetrených peňazí a čo robiť, ak si chcem šetriť každý mesiac po troche? Denník SME sa pokúsil objasniť niektoré známejšie druhy sporenia.

EKONOMIKA

Firma, ktorej zadržali kamióny: Hľadáte problém tam, kde nie je

North Sea Express je podozrivá z vykorisťovania.


Už ste čítali?