Článok jedného Gréka:Súčasný stav v Grécku

Autor: Maximos Dragounis | 21.12.2010 o 23:00 | (upravené 22.12.2010 o 3:12) Karma článku: 7,05 | Prečítané:  1995x

Pred časom, v dobe kedy prepukla v Grécku najväčšia kríza som sem pridal jeden článok. Bolo to na jar, kedy sa vymenila v Grécku vláda a všetky tzv. objektívne slovenské média hovorili o Grécku, ako ľudia štrajkujú, akí sú leniví a pod. To som vysvetlil v mojom predchádzajúcom článku. Vôbec ma však neprekvapilo, keď teraz o Grécku nikto ani necekne, nikto nehovorí o politickej situácii v Grécku a o účinnosti reforiem. Od leta sa nachádzam v Grécku a tak vám priblížím aktuálnu situáciu, ktorá média na Slovensku nezaujíma. Očakávam tvrdú kritiku môjho príspevku, nakoľko som si vedomý aký druh čitateľov pôsobí na tomto blogu.

Výsledky reforiem

Grécko vstáva

Ako som v predošlom článku už spomenul, väčšina Grékov podporuje úsporné opatrenia súčasnej lavicovej vlády PASOK a demonštrovalo približne 200.000 občanov, prevažne komunistov. Predošlá pravicová vláda Konstantinosa Karamanlisa tajila 15% deficit (zistilo sa že bol až 15%) a uvádzala 3%, preto musela odstúpiť a aktuálny premiér Papandreou musel pristúpiť k radikálnym škrtom, o ktorých ste boli informovaní. Výsledky reforiem sa však už do vašich médii nedostali. Väčšina Grékov reformy podporila a dokonca sa zvýšili preferencie strany PASOK. V nedávnych komunálnych volbách napr. pravica, odsudzujúca opatrenia Papandra prehrala boj o Atény, kde vyhral ľavicový kandidát Georgios Kaminis. Okrem toho už nikde v slovenských médiach sa nespomína, že grécka vláda znížila deficit z 15% na 9%, teda je na tej ceste, ktorú slúbila EU na rokovaniach o priatí pôžičky. EU je s vývojom gréckej ekonomiky spokojná a predpokladá sa, že do konca vlády PASOKu deficit klesne pod 5%, čo by pre ďalšiu vládu znamenalo možnosť riešiť úplné oživenie ekonomiky, zabezpečiť možnosť rovnocenného nakupovania a riešiť splácanie pôžičky. Do Grécka prichádzajú aj noví investori, ktorí tu vidia príležitosť investovať, nakoľko ekonomika bude napredovať.Staré známe rady typu bankrot ako jediná šanca sa ukázali byť nezmysel. Môžeme teda povedať, že tak oblúbená slovenská fráza pravicových politikov, tzv. grécka cesta nadobúda iný význam.

 

Slovenský postoj ku gréckej pôžičke


Nová slovenská pravicová vláda odmietla, ako je všetkým známe, pôžičku Grécku a neustále svojim oponentom predhadzuje tzv grécku cestu. Chcem však len pripomenúť, že na grécku cestu sa dostáva práve Slovensko s takouto vládou. Vládny program typu privatizovania a zastavovanie klúčových projektov (napr. ďialnice), to bývala grécka cesta. V sededesiatych rokoch sa to u nás v Grécku začalo podobne, premiér Karamanlis investoval tam kde nemal a zanedbával to čo mal, čo sa ďalej nabalovalo. Postoj slovenskej vlády vidím ako veľmi nerozvážený, čo sa môže Slovensku veľmi zle vrátiť, pokiaľ by sa dostalo do zlej situácie, osobne si však myslím, že sa to nestane, lebo ani táto vláda nevydrží dlho, situácia je u vás podobná ako u nás, pravici preferencie klesajú. Nehovoriac už o politickej kultúre ktorá na Slovensku nastala, čo je vidieť u strany SaS.

 

Demosthenesove Atény aj dnes

Demosthenes

Neodpustím si nespomenúť slávneho starovekého aténskeho rečníka Demosthenesa, ktorý bol veľký aténsky patriot, vystupoval proti nadvláde Macedónie, no na druhú stranu si neodpustil kritiku ani do vlastých radov. Raz napísal o Aténach, že je znechutený tomu, ako je demokracia zneužívaná k osobnému zisku. Dá sa tu totiž beztrestne kradnúť a podvádzať s tým, že vás nikto nemusí odhaliť a aj keď vás už odhalia, tvária sa že sa nič nestalo a vy môžete kradnúť ďalej. Tak to bolo v Aténach pred 2400 rokmi a je tomu tak aj dnes.

Celý kabinet bývalej vlády strany Nea Dimokratia, ktorý falšoval údaje, bral úplatky (kauza Siemens atď.) a kradol dnes sedí v opozícii v parlamente a dovolí si kritizovať tých, čo upratujú ich špinu. Kradli a podvádzali, prišlo sa na nich, no opäť sa nič nedeje. Mne, aj mnohým iným Grékom je nejasné ako je možné, že takýto ľudia, typu K.Karamanlis či Dora Bakogianni môžu beztrestne behať po uliciach. Nie som na strane gréckych demonštrantov, no v tomto s nimi súhlasím, nech sú potrestaní vinníci!

Život v Grécku

Ako som spomínal, doma v Grécku som nepretržite od leta, preto vidím akými zmenami prešlo. Časť obyvateľstva cíti zmeny, napr. nižší príjem, vyššie dane. Samotné reformy však nie sú nijak zlé, alebo zničujúce pre občanov. Grécko si uchovalo dá sa povedať svoju predošlú ekonomickú stratifikáciu, avšak s  výrazným prímom do štátnej pokladne. Iste, sú obyvatelia, ako napr. niektorí malí podnikatelia, ktorých sa kríza viac dotkla, v Aténach skrachovalo mnoho obchodíkov, ale nejedná sa o väčšinu obyvateľov, ktorí môžu spokojne žiť ďalej, nehovoriac o zamestnancoch súkromného odvetvia. Šetrenie sa teda cíti, ale nie tak, ako si mysleli spomínaní štrajkujúci, ktorí už v Grécku postupne utíchajú. Podobne drží mnohé súkromné podniky cestovný ruch, ktorý vôbec na úpadku nieje, naopak, niektorí vláda poskytuje turistom priaznivé podmienky, ako aj samotní podnikatelia.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Vkladné knižky kedysi využívala mafia. Aké sú lepšie investície

Čo urobiť s veľkou sumou našetrených peňazí a čo robiť, ak si chcem šetriť každý mesiac po troche? Denník SME sa pokúsil objasniť niektoré známejšie druhy sporenia.

EKONOMIKA

Firma, ktorej zadržali kamióny: Hľadáte problém tam, kde nie je

North Sea Express je podozrivá z vykorisťovania.


Už ste čítali?