Článok jedného Gréka VII: Nastupuje dočasná vláda v Grécku

Autor: Maximos Dragounis | 11.11.2011 o 22:56 | Karma článku: 1,75 | Prečítané:  557x

V mojom nasledujúcom článku sa budem venovať situáciou v Grécku, kde sa vytvorila nová dočasná vláda na čele s novým premiérom. Vysvetlím všetky okolnosti, ktoré vytvoreniu tejto vlády predchádzali, historicky porovnám dočasné vlády v Grécku, priblížim priebeh nasledujúcich parlamentných volieb a predstavím nového gréckeho premiéra.

 


Minister Venizelos a G. Papandreou po vyslovení dôvery

Ako všetci vieme, 27 októbra sa konala synóda predstaviteľov eurozóny, kde sa zúčastnil aj grécky premiér Papandreou. Tu bolo dohodnuté, ako som detailne písal v mojom predchádzajúcom článku, 50% „zostrih“ gréckeho dlhu voči bankám a prijatie novej pôžičky pre Grécko v hodnote 130 mld €. Po tejto dohode, však premiér Papandreou vyhlásil, že sa v Grécku uskutoční referendum o tejto dohode, teda že by grécky ľud rozhodol či sa dlhy majú odpustiť a prijať nová pôžička. Toto sa ale stretlo s negatívnym ohlasom zo strany európskych politikov, ale tiež aj z rady vládnucej strany PASOK. Existujú dve teórie, prečo Papandreou siahol na kartu referenda. Podľa prvej preto, aby grécky ľud skutočne o tejto dohode sám rozhodol a aby tak umlčal nespokojných demonštrantov (okolo 150.000 ľudí, prevažne prívrženci komunistickej strany, alebo radikálnej pravice), avšak tento zámer sa mu nepodarilo presadiť kvôli nevôli niektorých poslancov, čím by vláda stratila väčšinu.

Preto sa rozhodol návrh stiahnuť. Podľa druhej teórie, však vyhlásenie referenda bol iba šikovný politický ťah, ako znemožniť opozičnú pravicovú Novú Demokraciu (Nea Dimokratia), ktorú vedie Antonis Samaras a ktorá radikálne a vždy odmietala akékoľvek zahraničné pôžičky a úsporné opatrenia. Je ale veľmi zaujímavé, že hneď po vyhlásení premiéra o referende sa Antonis Samaras otočil, zahodil všetky svoje predošlé tvrdé výroky proti pôžičkam a prvý pripomenul, že je potrebné októbrovú dohodu okamžite schváliť. Svojou predchádzajúcou politikov, totiž tento špekulant a nástupca podvodníka Kostasa Karamanlisa iba naháňal hlasy u nespokojného ľudu. Papandreove referendum teda mohlo byť len ťahom, ako zahnať potenciálnych voličov od Novej Demokracie a odhaliť ich farizejskú povahu.

Avšak niektorí poslanci strany PASOK, ako minister Christos Papoutsis, minister Dimitris Reppas a minister Kostas Skandalidis žiadali od premiéra vytvorenie vlády národnej záchrany, teda širšej koalície, aby tak zodpovednosť nad krajinou nebola hádzaná len na stranu PASOK, keďže vyšla najavo Samarasova dvojtvárnosť, hoci dovtedy bol vždy proti vláde. K tomu sa pridal aj minister financii Evangelos Venizelos. Navyše stranu PASOK ešte po minulom hlasovaní opustila poslankyňa Vasso Papandreou. Po rokovaní s premiérom a po premiérovej reči v parlamente, že je ochotný vytvoriť novú koaličnú vládu a s tým, že „neni prilepený k stoličke“ po dlhých prejavoch nakoniec dôveru vláda v piatok v noci dostala a od vtedy sa pripravuje nová vláda.

 

Samaras=áno, nie, áno, nie, áno...


Antonis Samaras

 

Antonis Samaras, tento nástupca podvodníka Karamanlisa a rovnaký nespoľahlivý človek, predseda pravicovej Novej Demokracie, ktorá krajinu priviedla skoro k bankrotu nielenže nemlčí a nehanbí sa, ale naopak dovolil si kritizovať a nadávať na Papandrea. A pritom decentne ignoruje jasný fakt a to že za vlády jeho strany sa kradlo, falšovalo a podvádzalo, vláda bola uplatená firmou SIEMENS, falšovala podklady a spoločne s nezodpovednými euroúradníkmi a eurokomisármi Grécko zadlžovali a klamali. Bola to Nová Demokracia, ktorá deficit sfalšovala z 15% na 3% a ktorá dokázala za svoje dvojvládne obdobie zvýšiť grécky dlh z 98% HDP na 145% HDP. Ak by títo podvodníci začali šetriť na začiatku ich kleptovlády, dnes by premiér Papandreou nič nemusel upratovať a je škoda, že Papandrea to stálo hlavu. A tento nasledovník sa nehanbil kritizovať a nadávať, prskať na každé úsporné opatrenie, pričom mu Papandreou vždy pripomenul že to je ich vizitka. Zrazu ale tento podvodník zmenil názor a podporil Papandrea. Potom mu ale stihol opäť vynadať a odmietnuť spoluprácu. Potom opäť sľúbil, že dôveru vlády podporí v hlasovaní o dôvere. Nakoniec ale jeho poslanci vládu nepodporili. Potom si ale zmyslel, že sa predsalen chce podielať na novej vláde, potom to ale odvolal. Nakoniec ale súhlasil, v sobotu povedal, že v nedeľu sa vláda zostaví. Rokovanie s premiérom Papandreom a prezidentom Papouliasom však len potvrdilo účasť Novej Demokracie na vláde, ale na mene sa nedohodlo. V nedeľu vyhlásil, že podporí nového premiéra, ktorého PASOK navrhol, Loukasa Papadimosa. Potom to už ale neplatilo, bol proti Papadimosovi a chcel vymenovať svojho kandidáta Diamantopoulosa. Dnes ale sa konečne dokázal na novej vláde dohodnúť a Papadimosa podporiť. Toto je teda Antonis Samaras a filozofia pravicovej strany Nová „Demokracia“, lepšie však Nea Diktatoria, ktorá Grécko priviedla až sem.

 

Nová vláda-koalícia


Papandreou, Papoulias a Samaras rokujú o novej vláde

Dohoda o novej gréckej vláde teda KONEČNE po Samarasovej odysei existuje. Je na svete od 8. 11. 2011. O čo vlastne ide? Táto koaličná vláda bude vládnuť až do februára, kedy budú predčasné voľby. Túto novú vládu bude viesť Loukas Papadimos, ktorého hneď predstavím. Pôjde o vládu koalície a národnej záchrany, kedy sa vytvorí koalícia medzi PASOKom a N. Demokraciou, s podporou pravicových strán Dory Bakogianni a Georgia Karatzaferisa. Vládu nepodporí Aleka Papariga z komunistickej strany a radikálna ľavicová strana, ktorú vedie Alexis Tsipras. Táto vláda bude mať jasný cieľ, okamžite prijať dohody z októbrovej synódy, teda zmenšiť dlh o 50% a prijať pôžičku. Tiež musí prijať rozpočet a pripraviť predčasné voľby. Je len veľmi nespravodlivé, že schopný politik Georgios Papandreou, ktorý krajine neskutočne pomohol sa musel po dvoch rokoch obetovať, zatiaľ čo gauneri z Nea Dimokratia a Konstantinos Karamanlis vládli osem rokov! V posledných dňoch nebolo menovanie Papadima ceľkom vyriešené, sám uchádzač ešte nemal ceľkom uzrejmené svoje priority, preto padol návrch aby bol za premiéra menovaný predseda parlamentu, Filippos Petsalnikos, nakoniec sa ale riešenie našlo a Papadimos prial nomináciu. 11.11., teda v piatok bude novej vláde vyslovená dôvera v parlamente,hneď nato sa začnú rokovania o priatí spomínaných dohodnutách reforiem.

Súčasťou novej vlády budú osoby z radov Novej Demokracie, PASOKu a Karatzaferisovej radikálnej pravicovej strany LAOS. Svoju pozíciu ministra financii si uháji Evangelos Venizelos, ministerstvá budú podelené. Súčasťou vlády sa stanú aj politici  Nikos Athanasakis (PASOK), Andreas Loukourentzos a D. Stamatis (ND) a Giorgos Georgiou (LAOS). Za stranu Nová Demokracia sa do vlády pridajú aj doposial nepolitické osoby ako Dimas, Arvanitopoulos, Mourmouras, Chinofotis a Vardas.

Kto je premiér Loukas Papadimos?


Loukas Papadimos

Loukas Papadimos sa narodil v Aténach v roku 1947 a pochádza z mesta Desfina, pri Delfách z kraja Fókaia v strednom Grécku. Študoval na univerzite v americkom meste Massachusetts, vyštudoval fyziku, elektroinžinierstvo a ekonómiu. Pracoval ako ekonóm v Bostonskej banke. V roku 1994 sa stal guvernérom Gréckej národnej banky. V rokoch 2002-2010 pôsobil ako viceprezident Európskej Centrálne Banky. Podporoval stranu PASOK. Premiér Papadimos bude určite prínosom a pozitívnou figúrou v gréckej histórii, som si istý, že dokáže spojiť záujmy koalície, schváliť všetko čo sa očakáva a priviesť silnú vládu až k voľbám. V štvrtok, po svojom menovaní uviedol Papadimos jasnú prioritu, vytvoriť silnú vládu, ktorá bez problémov do februára dovládne, je potreba, ako sa vyjadril národnú jednotu na záchranu krajiny. Za svoju nomináciu poďakoval všetkým politikom.

Prechodná vláda Xenofónta Zolotasa 1989-1990

Xenofón Zolotas

Situácia prechodnej vlády tu v politickej histórii Grécka po roku 1974 bola. Stalo sa tak v krátkom období v roku 1989-1990. O moc sa vtedy opäť bila Nea Dimokratia a PASOK. Ani pravičiar Konstantinos Mitsotakis, ani ľavičiar Andreas Papandreou vtedy po voľbách nemohli zostaviť vládu a tak vznikla dočasná vláda, ktorú viedol nestranný známy európsky ekonóm a filológ Xenofón Zolotas. Jeho krátka vláda bola úspešnou v poly diplomacie, zahraničnej politiky a kultúry. Známy sa stal Zolotasov prejav adresovaný zahraničným politikom. Zolotas ho síce napísal v angličtine, no používal výlučne grécke slová, takže bol plne zrozumiteľný ľuďom ovládajúcim angličtinu aj gréčtinu. Tento prejav je historickým diplomatickým ťahom. Vláda úspešne dovládla a po voľbách sa jej chytil Mitsotakis.

Predčasné voľby

Dvaja bývalí premiéri G. Papandreou a K. Karamanlis

Podľa preferencii robených denníkom To víma (krok) by väčšina Grékov povedala ÁNO plánovanému referendu. Práve ťahom s referendom sa preferencie Novej Demokracie oslabili, je pravdepodobné, že predčasné voľby znovu vyhrá PASOK, keďže väčšina Grékov úsporné opatrenia podporovala, navyše PASOK vyhral nedávne komunálne voľby, aj miesta starostov Atén a Thessaloník a to počas tvrdých úsporných opatrení. Ak by PASOK vyhral, do parlamentu by prišla čiastočne pozmenená zostava a Georgios Papandreou by sa opäť mohol chopiť vlády.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

EKONOMIKA

Syn daroval Zmajkovičovej dom, v majetkovom priznaní chýba

Jaroslav Zmajkovič získal priestranú nehnuteľnosť v roku 2008.


Už ste čítali?