Článok jedného GrékaIX-Nová pôžička, rozpad koalície a grécke voľby

Autor: Maximos Dragounis | 10.2.2012 o 23:56 | (upravené 11.2.2012 o 2:22) Karma článku: 1,58 | Prečítané:  605x

V mojom nasledujúcom článku budem popisovať súčasnú politickú situáciu Grécka. Popíšem problémy s pôžičkou a postoj gréckej rozpadávajucej sa koalície a predstavým ako by asi mohla vyzerať nová grécka vláda po blížiacich sa volbách.

Grécki koaličný partneri: V strede premiér Lukas Papadimos, z ľava Kartzaferis (LAOS) a Samaras (ND), z prava Papandreu (PASOK).

Grécka vláda Lukasa Papadimosa

Premiér Lukas Papadimos

Ako asi viete, po odchode premiéra Papandrea sa pozmenila vláda. Vytvorila sa vláda národnej záchrany na čele s nezávislým ekonómom Lukasom Papadimosom. Táto vláda pozostýva z troch koaličných strán. Najsilnejšou, s tesnou neistou podporou v parlamente je ľavicová strana PASOK, na čele ktorej stojí bývalý premiér Papandreu. Ďalej je to pravicová Nea Dimokratia na čele s Antonisom Samarasom a nakoniec radikálna ortodoxná pravicová strana LAOS na čele s Jeorjom Karatzaferisom. Táto vláda bola vytvorená dočasne, do plánovaných predčasných volieb. Ako som popisoval v inom článku, vytvoreniu vlády predchádzali napínavé tragické rokovania s A. Samarasom, ktorý každý deň menil svoj postoj či ísť, alebo neísť do koalície. Pripomínam len, že to jeho strana Nea Dimokratia nesie hlavnú vinu tejto gréckej krízy, bol to bývalý premiér Karamanlis, ktorý zatajoval údaje a podplácal európskych úradníkov. Samarasovi to ale neprekáža, nevadí mu asi, že jeho strana za 8 rokov vo vláde zvýšila grécky dlh viac ako o 50% , namiesto toho stále kritizuje stranu PASOK, ktorá po nich musí upratovať. Čo sa týka Karatzaferisa, je to podobný prípad ako Samaras, teda nespolahlivý populista, ktorému záleží len na volebnom výsledku. Doteraz však táto pochybná koalícia dokázala fungovať, v dnešných dňoch sa ale rozpadá.

Nová dohoda-pôžička, škrt a úspory

Karatzaferis

Podmienky druhej gréckej pôžičky vo výške pravdepodobne 130 mld € a odpise 50% časti gréckeho dlhu voči bankám boli dohodnuté ešte v októbri. Dnes sa však idú realizovať, čo je hlavnou náplňou tejto vlády. Rokuje sa o odpise 50 až 70% gréckeho dlhu voči bankám, ktoré v minulosti radi požičiavali a hlavne Karamanlisovej vláde. Banky vedeli, že Grécko nikdy svojou ekonomikou tieto dlhy nesplatí a zatiahne to niekto iný, teda EU. Preto som rád, že stratia (hoci stále na tom zarobili dosť) a mohli by aj viac. Toto si zaslúžia. Do roku 2020 by sa tak grécky dlh mal zmenšiť na 120% HDP z terajšieho približne 160% a ekonomika by sa mohla pripraviť na oživenie. V súčasnoti je všetko pripravené tento program spustiť. Čakalo sa len na dohodu premiéra Papadimosa s bankármi a do včera aj na dohodu lídrou gréckej koalície. Predvčerom po takmer 8 hodinovom rokovaní Papadimosa, Papandrea, Samarasa a Karatzaferisa sa lídri dohodli na všetkých, okrem jedného bodu. Problémy robil ako vždy Samaras, ktorý však neskôr súhlasil so všetkým. Návrh bol teda pripravený na prechod do parlamentu.

Dnes sa to ale samozrejme opäť pokazilo, keď za prislúbenú dohodu Karatzaferis „dostal“ od svojich straníckych kolegov. Tak zrazu povedal, že on a jeho strana LAOS budú hlasovať proti opatreniam. Bol to šok. Premiér Papadimos odkázal, že ak nesúhlasí so zásadným vládnym programom, nemôže byť členom koalície. Karatzaferis ale vyhlásil jednu zo svojich perál: Budem podporovať premiéra Papadimosa, ale za návrh nezahlasujem. Neviem si teda predstaviť v čom inom môže premiéra podporiť... Pred pár mesiacmi Karaztaferis zase vyhlásil: Stanem sa premiérom a vyriešim všetky problémy. Koalícia je blízko rozpadu, to však ale neznamená, že návrh neprejde, dvojlístok PASOKu a Nea Dimokratia stále má v parlamente pohodlnú väčšinu, avšak osobne každú chvýlu čakám na Samarasove vyjadrenie, že ZA odmieta hlasovať. Ak by odpadla Nea Dimokratia, stále je tu reálna možnosť, že návrh odhlasujú poslanci strany PASOK s nejasnou väčšinou, alebo, že sa zaneho postaví aj malá strana Dory Bakojannisovej, ktorá vyhlásila, že do priamej koalície nejde, ale vládu bude podporovať. Jednoznačne je proti komunistická strana KKE a radikálna ľavica SYRIZA. Na ich čele stoja politickí pajáci: Aleka Paparrigová a Alexis Tsipras. Konečné hlasovanie bude už túto nedeľu a ak prejde, Grécko svoju časť dohody splní, rada bude na EU, následne sa môže začať program uskutočňovať. Súčasťou opatrení bude aj prepustenie 15.000 štátnych zamestnancov do konca roku, zníženie minimálnej mzdy o asi 23-30%, podľa konkrétnych prípadov, či zmenách v sociálnych opatreniach. V prípade neprijatia dohody príde neriadený grécky bankrot, katastrofa EU. V taktomto prípade by Grécko vystúpilo z eurozóny, pričom predpoklá sa, že Grécko by potrebovalo na spamätanie sa po bankrote okamžite okolo 300 mld €, na čo by sa opäť musela poskladať EU, ak by samozrejme nechcela spustiť domino efekt. Je však pravdepodobné, že by to nemuselo rozchodiť Taliansko, ktoré je treťou najsilnejšou ekonomikou EU a spoločne s Francúzskom a Nemeckom ťahajú úniu dopredu. Po páde Talianska, ktorého záchrana je nemožná, by však nasledoval pád celej únie.

Aktuálne preferencie gréckych strán a možná vláda

Jeden z výskumov preferencí strán

Podľa prieskumu, ktorý vykonal grécky denník To Vima, väčšina Grékov podporuje nutné úsporné opatrenia a vládu Lukasa Papadimosa. Podobne ako „technik“ Mario Monti v Taliansku, aj jeho kolega Papadimos urobil za svoju krátku vládu dosť a je výhodnejší premiér ako ktokoľvek iný, nakoľko nie je politik a ekonomike sa rozumie najlepšie. Papandreu preto chce, aby vládol s technickou vládou dlhšie. Toto sa však nepáči Samarasovi, ktorý sa už vidí na premiérskej stoličke a tak chce čo najrýchlejšie voľby. Voľby a nová vláda však nebude taká dobrá ako je tá technická a Papadimos. Voľby sa uskutočnia pravdepodobne v apríly.Poďme sa pozrieť na aktuálne preferencie, ktoré sa čiastočne líšia:

Preferencie dnes najsilnejších Papandreových ľavičiarov PASOKu sa pohybujú od 12-20%

Preferencie Samarasovej pravicovej Nea Dimokratia sa pohybujú od 20-30%

Nasleduje novovzniknutá ľavicová strana Fotisa Kuvelisa DIMAR (Dimokratiki Aristera-Demokratická ľavica) s cca. 13%

Okolo 12% by mali aj komunisti (KKE) a radikálna ľavicová Tsiprasova SYRIZA. Do parlamentu by sa dostal aj Karatzaferisov LAOS s cca. 6% a tentokrát tesne aj staronová strana zelených (3%). Pravicová strana Dory Bakojannisovej by mala asi 2.5%, teda by ostala tesne pred parlamentom.

Z týchto čisel existujú viaceré dohady, ako vládu vytvoriť. Je to zároveň veľmi neobvyklý fenomén v gréckej politike, kedy je skutočne ťažké vytvoriť vládu, čo v minulosti nebývalo zvykom. Spojiť by sa mohli PASOK a Nea Dimokratia (ND) a pokračovať vo vláde, čo je však pre rozdieli dosť čpochybné a predčasné voľby by boli veľmi reálne. Spojiť by sa mohli aj súčasní partneri PASOK, ND a LAOS, to je ale veľmi málo pravdepodobné, po tom, čo dnes Karatzaferis vládu opustil. Ak by sa Bakojanisová predsalen do parlamentu dostala, mohla by sa pridať k eventuálnej koalícii PASOKND.

Komunisti si najviac rozumejú s ľavičiarmi SYRIZA, tým však hlasi nestačia na dvojkoalíciu a pretože sa k nim nikto nepridá, ostávajú s najväčšou pravdepodobnosťou mimo hry, hoci sa špekuluje o koalícii KKE, SYRIZA, DIMARstrany zelených, čo je ale málo pravdepodobné, DIMAR by tak stratila veľkú väčšinu voličov, ktorí sú proti vláde s komunistami. Vláda PASOKu a ich ľavicových kolegov z DIMARu a ešte jedným partnerom je tiež nepravdepodobná, DIMAR sa od PASOKu dištancuje a naopak preberá jeho voličov.

Situácia je teda veľmi zložitá, špekulácie sú nepresné a nič tu nemáme isté. Je tiež veľmi pravdepodobné, že po voľbách nastane patová situácia, keď sa nikto nedokáže dohodnúť, v taktomto prípade by nastúpila úradnícka vláda, možno práve pod terajším premiérom Papadimosom.

Tiež sa diskutuje, kto privedie stranu PASOK, ktorá si značne pohoršila do volieb. Je možné, že bývalého premiéra Papandrea nahradí na čele lídra PASOKu niekto iný, najpravdepodobnejšie mená sú súčasný minister financií Evangelos Venizelos, podpredseda a súčasný minister poľnohospodárstva, Kostas Skandalidis. Je však pravdepodobné pokračovanie Papandrea a dokonca aj pokračovanie vlády Lukasa Papadimosa ďalšie dva roky. Situácia bude jasnejšia po nedeľnom hlasovaní vlády.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

EKONOMIKA

Syn daroval Zmajkovičovej dom, v majetkovom priznaní chýba

Jaroslav Zmajkovič získal priestranú nehnuteľnosť v roku 2008.


Už ste čítali?