Článok jedného Gréka X: Prešiel úsporný program, rozpad parlamentu

Autor: Maximos Dragounis | 13.2.2012 o 13:12 | (upravené 13.2.2012 o 17:04) Karma článku: 2,87 | Prečítané:  725x

Môj dnešný článok sa bude týkať nedeľného hlasovania v gréckom parlamente o tvrdých opatreniam, popíšem politickú situáciu v Grécku, ktorého parlament a vláda je pred rozpadom, grécke voľby a tiež slovenské média píšuce o Grécku.

Hlasovanie

Grécky parlament hlasuje

Grécko včera v nedeľu odhlasovalo svoj historický krok. Drastické úsporné opatrenia, v ktorých ide napríklad o prepustenie 150.000 štátnych zamestnancov, znižovanie dôchodkov, minimálnej mzdy, zvýšenie dôchodkového veku, či predaj strategických štátnych podnikov, boli poslancami prijaté. „Za“ zahlasovali poslanci vládnej koalície, teda ľavičiari z PASOKu a pravičiari z Nea Dimokratia. Strana radikálnych pravičiarov G. Karatzaferisa LAOS koalíciu opustila a na hlasovaní sa nezúčastnili. Z LAOSu ostali len dvaja poslanci, Voridis a Georgiadis, ktorí zahlasovali „ZA“, začo ich predseda strany Karatzaferis zo strany vyhodil. Postoj Karatzaferisa, pri odmietnutí hlasovania bol to len hlúpy a zbabelý krok, ako si zdvyhnúť preferencie v blížiacich sa voľbách, aby dostali hlasi od nespokojných občanov. V strane PASOK a Nea Dimokratia sa však tiež našli poslanci, ktorí hlasovali proti. Tí, čo hlasovali proti v ND boli okamžite vylúčení zo strany. Za stranu ND zahlasovalo proti až 20 poslancov, čo sa neočakávalo, jeden sa zdržal hlasovania. Je to veľké číslo a strana tak prišla o mnoho poslancov. Hlasovalo sa verejne, každý poslanec bol vyzvaný a povedal „Áno, alebo „Nie“. Za návrh hlasovalo 199 poslancov, proti 74. Dve veľké strany PASOK a ND stratili veľa poslancov a PASOK prišiel o definitívnu väčšinu v parlamente, ostalo mu 130 poslancov a ND 62. Parlament je tak pred rozpadom a rovnako tak aj vláda Lukasa Papadimosa, ktorá však svoje záväzky splnila. Krajina už nič v parlamente nepríijme, momentálne sa pripravujú predčasné voľby. Podotýkam, že rozpravy v parlamente začali v nedeľu už o 14:00 a boli sprevádzané rozbrojmi a hádkami medzi jednotlivými poslancami.

Komunisti=vandali

Historická buduva v plameňoch

Počas hlasovania sa konala demonštrácia. Demonštrovalo nad 100.000 ľudí pred aténskym parlamentom. Situáciu však využili vandalskí barbari, ktorí opäť začali robiť nepokoje. Niekoľko stovák barbarov začalo útočiť na políciu a podpalovať historické budovy a stánky. Atény sa včera večer ponorili do ohňov, našťastie však stihli všetko hasiči uhasiť. Najhoršie však je to, že nísilníkov pravdepodobne zorganizovala komunistická strana Grécka KKE, na čele s Alekou Paparigovou, ktorá tak vyhuckala násilníkov, aby zabránili v hlasovaní. Je to hanba komunistickej strany. Myslím,že situácia by sa mala vyriešiť rovnako, ako po občianskej vojne v Grécku, komunistov vyhnať z krajiny. Barbarské násilnosti odsúdil v parlamente aj premiér Papadimos.

Krajina tak týmto hlasovaním, aj napriek násilnostiam prežila svoju najväčšiu výzvu vo svojej povojnovej histórii, ako uviedol Papadimos a definitívne zažehnala možný bankrot. Tieto opatrenia boli jedinou šancou, ako sa Grécko mohlo spamätať, iná cesta tu nebola. Bankrot by priniesol chaos a katastrofálnu neschopnosť krajiny, ktorá by sa bez obrovskej zahraničnej pomoci nedokázala spamätať a len by oslabila celú EU.

Mikis Theodakis v parlamente

Theodorakis (na ľavo) a Glezos (na pravo) vstúpili do parlamentu

Svoje si neodpustil povedať ani Mikis Theodorakis, jeden z najváženejších súčasných európskych hudobných skladateľov. Okrem iného zložil aj známu pieseň Grék Zorba. Napriek tomu, že má už 86 rokov, nestratil svojho revolučného ducha. Theodorakis za svoj život protestoval proti fašistom, diktatúre aj demokracii. Vyslúžil si aj vyhnanstvo a vyhostenie z Grécka. Dnes opäť protestuje a s hrdinom z 2. Sv. vojny Manolisom Glezosom založili ľudovú stranu ELLADA, ktorá spája kultúrne osobnosti Grécka, ktoré sú proti momentálnym opatreniam a pôžičkám. Ich ideály sú však romantické a samotní činitelia, hoci sú vo svojej profesii uznávaní, nemajú o politike realistickú mienku. Tak si včera pred hlasovaním Theodorakis vynútil vstup do parlamentu, aby predniesol svoj ostrý prejav.

Slovenské média opäť perlili

Aj Slovenské média sa naplnili včera, pred a po hlasovní rôznymi článkami. Niektoré, ako vždy Grécko posúvali s úplnou istotou do bankrotu. Osobne ma pobavil jeden ekonomický nemenovaný analytik, ktorý napísal článok „Gréci už zbankrotovali päťkrát“, myslel tým v novodobej a starovekej histórii, čo je pravda. Najviac ma však pobavila veta: Prvý bankrot v modernej histórii prišiel krátko po boji za nezávislosť – proti Ottomanovi. Tu vidíme teda moju dlho spochybňovanú inteligenciu slovenských tzv. analytikov. Posledná časť vety, nezávislosť proti Ottomanovi. Myslel tým možno panovníka Osmana I. Ghaziho, zakladateľa Osmanskej dynastie? Ten však žil na prelome 13. a 14. stor. a Grécka vojna za nezávislosť vypukla v roku 1821. Sám autor nevedel koho myslí a informáciu od niekial okopíroval.

Grécko získalo nezávislosť od Osmanskej ríše, alebo od Osmanských Turkov, z ktorých pán analytik spravil jedného krutovládcu menom Ottoman. Podobne ma pobavilo, keď nejaký novinársky expert napísal článok typu: Gréci sú leniví aj googliť, slovenskú premiérku nazvyli Iveta Rantikova. Tu by si však slovenský lenivý autor článku, ktorí sa ani nepodpísal pod svoj výtvor (v Grécku aspoň máme ten zvyk, že autor sa podpíše pod to, čo uverejní) musel zistiť pravidlá písania gréckej abecedy. Písmeno „D“ sa totiž píše ako „NT“ a mäkčene č, š, ž, grécky jazyk nepozná, teda Radičová s č sa vysloviť ani napísať v gréčtine nedá.

To ale slovenské média nemajú problém v jednom článku písať Papadimos, v druhom Loucas Papadimos, potom Lukas Papadimos, Lukas Papademos, Lucas Papademos, alebo Papandreou, Papandreu, či Karacaferis, miesto Karatzaferis a podobne.

To je na margo inteligencie, jednak novinárov, jednak ekonómov.

 

Preferencie gréckych strán

Preferencie gréckych strán

Ako som v mojom predchádzajúcom článku písal, akákoľvek špekulácia o novej gréckej vláde je neistá. Nikto sa s nikým nevie dohodnúť a žiadna strana nemá jasnú väčšinu. Vyzará to možno tak, že po voľbách príde patová situácia a bude nutné zostaviť úradnícku vládu. Ešte raz ponúkam preferencie gréckych politických strán:

Preferencie Samarasovej pravicovej Nea Dimokratia sa pohybujú od 20-30%

Preferencie Papandreových ľavičiarov PASOKu sa pohybujú od 12-20%

Nasleduje novovzniknutá ľavicová strana Fotisa Kuvelisa DIMAR (Dimokratiki Aristera-Demokratická ľavica) s cca. 13%

Okolo 12% by mali aj komunisti (KKE) a radikálna ľavicová Tsiprasova SYRIZA. Do parlamentu by sa dostal aj Karatzaferisov LAOS s cca. 6% a tentokrát tesne aj staronová strana zelených (3%). Pravicová strana Dory Bakojannisovej by mala asi 2.5%, teda by ostala tesne pred parlamentom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

EKONOMIKA

Syn daroval Zmajkovičovej dom, v majetkovom priznaní chýba

Jaroslav Zmajkovič získal priestranú nehnuteľnosť v roku 2008.


Už ste čítali?