Článok Gréka XI-Grécke voľby-bezvládie, pat a čoskoro ďalšie voľby

Autor: Maximos Dragounis | 7.5.2012 o 15:48 | (upravené 9.5.2012 o 13:39) Karma článku: 5,88 | Prečítané:  413x

Výsledky gréckych volieb dopadli katastrofálne. Doterajšia najsilnejšia koaličná strana PASOK skončila až tretia, nezískala ani 14%, jej partner z pravicovej Novej Demokracie nemá ani 19%. Na druhom mieste skončila radikálne ľavicová SYRIZA (16,78%). Do parlamentu sa dostalo až 7 strán, od radikálnej ľavice, po radikálnu pravicu. Nikto nemôže vytvoriť vládu. Ďalšie parlamentné strany sú pravicová Anexartiti Ellines (Nezávislí Gréci-10,60%), komunisti KKE (8,48), radikálna „fašistická“ pravica Chrysi Augi (Zlatý úsvit-6,97%) a nakoniec DIMAR (Demokratická ľavica-6,10%)

Výsledky a strany v parlamente

Antonis Samaras (ND) a Alexis Tsipras (SYRIZA), predsedovia prvých dvoch strán

Nová Demokracia Antonisa Samarasa je síce tesný víťaz a vďaka bonusu 50 poslancov naviac pre víťaznú stranu má 108 poslancov v 300 člennom parlamente, no to mu na samovládu samozrejme nestačí. Antonis Samaras však pred voľbami hrdinsky vahlasoval že bude schopný vládnuť sám a na margo pokračovania koalície s ľavicovým PASOKom, odpovedal: „Nie, Ďakujem“. Samarasove bláboli však niesú ničím novým.

Predseda PASOKu, bývalý minister financii Evangelos Venizelos, ktorý ešte pred voľbami nahradil na poste predsedu PASOKu, bývalého premiéra Papandrea po voľbách vyhlásil, že keďže Samaras pred voľbami nechcel ani počuť o spolupráci, PASOK nepôjde do vlády len s Novou Demokraciou, ale so širšou koalíciou. To je však jedno, lebo aj keby sa ND a PASOK spojili, mali by len 149 poslancov, teda dvaja by chýbali do tesnej väčšiny (PASOK má 41 poslancov). Antonis Samaras však po svojom Pyrrhovom víťazstve povedal, že je ochotný vládnuť s každým, kto je proeurópsky orientovaný. Na svoje predvolebné silácke reči už asi zabudol. Venizelos povedal to isté, je za vládu proeurópskych strán.

A práve takto sa člení dnešná grécka politická scéna, na pravicu a ľavicu sa zabúda. V prvom rade je to o proeurópskych a protieurópskych stranách. A proti pôžičkám a úsporám je okrem ND a PASOKu celý nový grécky parlament. Kedže vládu nemôže vytvoriť ani víťaz volieb, ktorý okrem PASOKu nemôže s nikým počítať  a ani druhá strana SYRIZA, v Grécku nastala situácia bezvládia. Hovorilo sa, ešte o malej šanci, že by koalíciu spoločne s ND a PASOKom vytvorila aj nová ľavicová strana DIMAR Fotisa Kuvelisa, avšak to sa podľa očakávania nestalo. Členovia nedávno vzniknutého DIMARu sú odídenci z ľavicovej strany SYRIZA a PASOKu, ale nesúhlasia s pôžičkami a škrtmi, teda táto koalícia je nepravdepodobná. Radikálna pravica Chrysi Augi má čisto fašistický program, hoci to jej predseda Nikolaos Michaloliakos nikdy verejne neprehlásil. Hlásajú zamínovanie tureckej hranici a tvrdému postupu proti imigrantom v Grécku. Známa hláška tejto strany bola: „Nahádžme prisťahovalcov do mora“. Na druhej strane ľavicová SYRIZA a komunisti KKE hoci sú si najbližšie, ako vyhlásila predsedníčka KKE Aleka Paparriga, nikdy sa spolu nezhodneme a nespojíme. Situáciu mohla vyriešiť pravicová strana DI.SY (Dimokratiki Symmachia) bývalej ministerke zahraničných vecí Karamanlisovej vlády, Dory Bakoiannisovej, ktorá podporovala ND a PASOK, ale tá sa tesne nedostala do parlamentu. Mimo palamentu ostala aj Karatzaferisova ortodoxná pravicová strana LAOS, ktorá istú dobu tvorila s PASOKom a ND koalíciu v Papadimosovej vláde.

Vláda

Samaras na mítingoch vyhlasoval, že bude vládnuť sám, to sa ale riadne prepočítal!

Deň po voľbách, 8.5.  bolo síce stretnutie mnohých predsedov parlamentných strán, medzi nimi aj Samaras a Venizelos, či Samaras a Tsipras, no to nič nevyriešilo. Stretnutie Samaras a Tsipras skončilo očakávane, teda fiaskom. Nakoniec Samaras nedokázal zostaviť vládu a tak toto poverenie dostala druhá strana v poradí, teda Tsiprasova SYRIZA. Ten však má rovnakú šancu vytvoriť vládu ako Samaras, teda žiadnu. Aj keby sa dokázal spojiť s komunistami, ktorí s mím vládnuť nechcú a dokonca aj ak by sa spojil s ľavičiarmi z DIMARU a aj s pravičiarmi Anexartiti Ellines, nedodiahli by ani zďaleka väčšinu. Tá by sa Tsiprasovi podarila len ak by sa so všetkými protieurópskymi stranami spojil aj s fašistami, no mal by väčšinu len o jedného poslanca. Toto spojenie je ale totálne vylúčené. Vládu teda nevytvorí ani Tsipras.

Nové voľby

Evangelos Venizelos, nový líder PASOKu

Grécky parlament, ktorý má tento týždeň prvýkrát zasadať sa nebude môcť zhodnúť na ničom, keďže chýba hocijaká väčšina. Na pláne je voľba predsedu parlamentu, no tá ako prvá dopadne fiaskom, neviem si predstaviť, že by sa na jednom mene zhodli PASOK a ND a nie to ešte aj niekto iný spolu s nimi. Jediné možné východisko a pravdepodobne už jasný scenár budú nové voľby. Dátum nových parlamentných volieb musí byť mesiac po predchádzajúcich. Je to jediná šanca východiska z tejto situácie, mnohí voliči prehodnotia svoje postoje a miesto malých strán môžu podporiť jednu z väčších. Vláda technokratov tiež momentálne neprichádza do úvahy, keďže parlament je nefunkčný. V Grécku teda nastalo obdobie prechodného bezvládia, do ďalších volieb bude pravdepodobne formálne krajinu riadiť doterajší premiér Papadimos a prezident Papulias, žiadne nové opatrenia krajina nebude môcť prijať.

Zrušenie starého systému

Bývalý premér Papandreu sa ako jeden z mála bývalých predstaviteľov vlády za PASOK dostal do parlamentu

Výsledky gréckych volieb odzrkadlujú bezútešnú situáciu a rastúcu chudobu v krajine. Ľudia sa odvracajú od tradičných strán. Od pády diktatúry v r.1974 malo Grécko stabilný politický systém a vo vláde sastriedali pravičiari z Novej Demokracie a ľavičiari z PASOKu, pričom žiadna koalícia nikdy nebola potrebná. Veľká kríza však tieto dve strany zmietla, čo môže mať veľmi zlý dopad pre Grécko, pre ktoré je momentálne najlepšie vláda proeurópsky orientovaná, ktorá by pokračovala v doterajších krokoch. Tvrdá prehra PASOKu nechala mimo parlamentu mnohé dlhoročné mená gréckych poslancov a aj väčšinu doterajších ministrov z PASOKu. Napríklad, za kraj Achája bude len jediný poslanec za PASOK a to práve bývalý premiér Georgios Papandreu.

 

Výsledky v číslach

Michaloliakos, vodca fašistov

 

 

ΠΟΣΟΣΤΟ-STRANY

ΕΔΡΕΣ

Poslanci

ΨΗΦΟΙ

Hlasy

18,85%   Nová Demokracia
108 1.191.245
16,78%    SYRIZA
52 1.060.563
13,18%       PASOK
41 832.911
10,60%         Anexartiti Ellines
33 670.149
8,48%            KKE-komunisti
26 535.748
6,97%              Chrysi Avgi
21 440.645
6,10%               DIMAR
19 385.828
2,93%                 Zelení Ekológovia
0 185.253
2,90%                 LAOS
0 183.392
2,55%                 DI.SY
0 161.422
2,15%                 Dymiurgia Xana
0 135.875
1,80%   
0 114.023
0,96% 0 60.701
5,73%   Ostatné strany mimo parlamentu
0 362.257
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

EKONOMIKA

Syn daroval Zmajkovičovej dom, v majetkovom priznaní chýba

Jaroslav Zmajkovič získal priestranú nehnuteľnosť v roku 2008.


Už ste čítali?